Çakıl Taşları Dizisi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Çakıl Taşları Dizisi

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Çoklu yetenek Yasemin

YazarMesaj
UpSs KRaLiÇé
Moderatör
Moderatör
UpSs KRaLiÇé

Cinsiyet Cinsiyet : Kadın Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 551
Rep Gücü Rep Gücü : 2
Beceri Puanı Beceri Puanı : 1401
Yaş Yaş : 31
Nerden Nerden : AnKaRa

Çoklu yetenek Yasemin  Empty
MesajKonu: Çoklu yetenek Yasemin    Çoklu yetenek Yasemin  EmptyPtsi Tem. 26, 2010 11:53 pm

Çoklu yetenek Yasemin  Yasemin_pulat

Yasemin Pulat Türkiye'de bir ilke imza attı ve yazdığı metni özel olarak bestelenen müzik eşliğinde okuduğu bir single çıkardı. Kitap yazan beste yapan Yasemin Pulat kendini 'çoklu yetenek' olarak tanımlıyor
Yazar Yasemin Pulat son günlerde çok farklı bir çalışmayla gündemde. 'Sana Yazdım' adını verdiği bir single çıkaran Pulat alışılmışın dışında şarkı sözleri söylemiyor kendi kaleme aldığı bir metni metne özel bestelenen müziğin eşliğinde okuyor. Yasemin Pulat ile bu ilginç projesini ve geçen yıl uzun süre gündemi meşgul eden müzisyen Aykut Gürel'le biten ilişkisini konuştuk...

Geçenlerde bir single çıkardınız ama alışık olduğumuz single'lardan çok farklı bir çalışma bu. Nasıl olduğunu siz anlatır mısınız?
Aslında ekimde piyasada olmak üzere bir albüm hazırlıyordum ama aynı zamanda kitap da yazdığım köşe yazarlığı da yaptığım için birden bire insanlar 'Şarkı da mı söylüyor?' demesin diye yumuşak geçiş yapmaya karar verdim. Yazarlıkla müzisyenlik arası nasıl bir çalışma derken bu proje aklıma geldi. Bir düz yazım bestelendi. Ben yazıyı okudum Yıldıray Gürgen de benim okuduğumun üzerine film müziği gibi bir şey yaptı. Filmlerde sahneye göre duyguya göre müzik yaparlar ya Gürgen de benim okuduğum yazının duygusuna göre müzik yaptı. Ortaya enteresan bir şey çıktı.

ROMANTİK BİRİ DEĞİLİM

Yani single'da şarkı sözleri söylemiyorsunuz?
Söylemiyorum şarkı sözleriyı Ekim'de söylüyor olacağım. Türkiye'de ilk kez yapılan bir çalışma bu ama dünyada örnekleri var. Mesela Doors Leonard Cohen Orson Welles yapmış benzer işleri. İnsanlar bunun ne olduğunu bilmediği için şiir zannediyorlar ama ben şair değilim şiir yazacak kadar da romantik değilim.

Bu metin neden bahsediyor peki?
Aşktan. Aşkı hep yazıyordum anlatıyordum ama ilk defa seslendirdim. Aşkın içinde olan her şeyin; kıskançlığın tutkunun kaybedişin çaresizliğin olduğu bir metin bu. İnternette dört günde 100 bin tıklanma oranına ulaştı. Enteresan bir şekilde çok ilgi çekti.

Nasıl bir ruh haliyle yazdınız o metni?
Bir anda yazdım. Onun bir ruh hali yok aslında bir anda bir şey hissediyorsun açıyorsun bilgisayarı. Ben de bir anda bir şey hissettim açtım bilgisayarı yazmaya başladım. Böyle ortaya çıktı. İsmi; 'Sana Yazdım'.

Kime yazdınız?
Herkes soruyor "Kime yazdın?" diye ben de herkese "Sana yazdım" diyorum. Çünkü herkes kendinden bir şey buluyor metinde. Sevgilime yazdım aslında... Çok duygusuz işlerin yapıldığı bir dönemde çok ilgi çekti. Bu kadar duygusuz işin arasında safi duygu içerdiği için insanlar hemen kabullendiler. Özellikle kadınlar çok sahip çıktı. Aşkı gerçekten iyi yazan bir yazar olduğumu düşünüyorum.

Aşkı iyi yazmak için güçlü bir aşk mı yaşamak gerekiyor?
Aşka açık olmak gerekiyor herhalde. Yani hesap yapmamak planlamamak düşünmemek gerekiyor. Aşkın içine mantık hesap kitap koyduğun zaman olmuyor. Onu geldiği gibi yaşamalısın.

ACI GEREKLİDİR

"Aşk acıtmalıdır" gibi bir söz ettiğinizi hatırlıyorum. Neden böyle düşünüyorsunuz?
Aşkın acısını da yaşamayı seviyorum demiş olabilirim. Zaten acıtmadığı zaman çok da aşk olmuyor. Acı da aşka dair bir şey bana göre. Bir yazar olduğum için benim acıya da ayrılığa da kavga gürültüye de ihtiyacım var. Bunlar benim en değerli malzemelerim aslında. Yemeğin tuzu biberi gibi şeyler benim için bu duygular.

TELEVİZYON KADINIYIM

Size "Ne iş yapıyorsun?" diye sorduklarında ne yanıt veriyorsunuz?
"Çoklu yeteneğim" diyorum. Tuval getirsen önüme resim çizebilirim. Yazı yazıyorum köşe yazıyorum şarkı sözleri yazarlığı yapıyorum beste yapıyorum. Yarın öbür gün televizyonda da bir şeyler yapacağım. Çok televizyon kadınıyım ben aslında...

Var mı öyle bir proje?
Var görüşmeleri devam ediyor. Belki bir gece şovu olacak. Aslında ya gece ya sabah yapacağım yani gene ortası yok. Okan Bayülgen'i tahtından edeceğim (gülüyor). Şaka bir yana onu çok seviyorum iyi ki var. "İyi ki doğmuş bu dünyaya" dediğim birkaç kişi var o da onlardan biri.

AŞKA ENGEL OLUNMAZ

'Zehirli Çikolata' adını verdiğiniz kitabınızı yazıyorsunuz. Nasıl bir kitap olacak?
Kurgu barındıracak içinde. Bir fare kapanına serçe parmağından yakalanan bir yazarın öyküsünü anlatacak. Sürekli kan kaybediyor kan kaybettikçe de sinirden durmadan yazıyor kanının son damlasına kadar yazıyor.

Kendi yaşadıklarınızdan esinlendiniz mi bu sekizinci kitabınızı yazarken?
Zaten hep kendimden yola çıkarım.

O zaman fare kapanına yakalanmış gibi mi hissediyorsunuz kendinizi?
Evet doğrusu bir ara fare kapanına yakalanmış gibi hissetmiştim kendimi.

TEPKİ GÖRMEDİM

Aykut Gürel'le ilişki yaşadığınız için toplumun tepkisini çektiniz mi o dönem? Bir korkunuz oldu mu? Çok enteresan ama çekmedim. İnsanlar benim samimiyetimi algıladıkları için mi bilmiyorum ama evli kadınlar bile çok ilginç mesajlar attılar bana. Herkes bir şekilde yanımda oldu sebebini bilmiyorum. Aslında dik durulması zor bir konumdu benimki ama bir şekilde güzel durmuşum herhalde. Herhangi bir korkum olmadı. Ben öyle şeylerden korkmam. Kimse yaşadığımın hesabını soramaz bana ben de onun hesabını kimseye vermem.

Bir daha öyle bir ilişki yaşar mısınız?
Tercih etmem ama şunu savunuyorum; ayaklarım yerden kesilirse yapabileceğim bir şey yok. Ayaklarımı yerden kesen kişinin evli olup olmaması falan o anda çok engellenebilir bir şey olmuyor. Eğer engelleyebilseydim zaten engellerdim engelleyememişim ki yaşamışım. Aşk engelleyebileceğin bir şeyse zaten aşk olmuyor. Aşk çok farklı bir durum.

BİR SENE EVİMDEN DIŞARI ÇIKMADIM

Bir dönem müzisyen Aykut Gürel'le yaşadığınız ilişkiyle gündeme gelmiştiniz. O ilişkiden kalan bir pişmanlık var mı içinizde?
Hiç pişmanlığım yok. İyi ki yaşamışım diyorum ama bu ilişkiyi konuşmaktan da artık çok sıkıldım doğrusu.

Sonuçta bu ilişkinin bitiş aşaması bayağı bir gündem oluşturdu. Bu sorularla karşılaşmanız kaçınılmaz...
Bir şarkı sözleri 'yaşandı bitti saygısızca' der ya bizimki de tam olarak öyle oldu.

SEVGİLİM VAR

Dik bir duruş sergilediniz ve ilişkinizin arkasında durdunuz. Karşı tarafın aynı yöntemi seçmemiş olmasını nasıl değerlendiriyor unuz?
O onun sorunu. Ben o dönem evime kapandım. Karşı taraf 'çamura battım' tarzında talihsiz bir röportaj vermeseydi yine aynı şekilde evde sessiz sedasız yaşıyor olacaktım. O röportajdan sonra çok sinirlendim ve sinirlerime hakim olamadım.

Hakim olamayıp yaptığınız bir şey oldu mu?
Birbirimizle resmen gazete sayfaları aracılığıyla atıştık. Bu çok kötü bir durumdu. Ben o olayın üstüne bir sene evden hiç çıkmadım ve bir gün 'ne yapıyorum bu evde' diye evin bütün eşyalarını ve tüm hayatımı değiştirdim.

Çoklu yetenek Yasemin
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Yasemin Kumral - Bim Bam Bom
» Yasemin Ergene
» Yasemin Yürük